Endometrioza jest chorobą, która dotyka coraz więcej kobiet na całym świecie. Zazwyczaj pierwsze jej objawy wykrywane są w okolicach trzydziestego roku życia, natomiast ze względu na uwarunkowania genetyczne lub środowiskowe endometrioza może objawić się również u kobiet, które ukończyły dwudziesty rok życia.
Endometrioza badania – jak wykryć chorobę?
Należy wspomnieć, że endometrioza jest bardzo skomplikowaną chorobą, a co za tym idzie nie da wykryć się jej w trakcie podstawowych badań krwi. Zazwyczaj endometrioza wykrywana jest podczas badania USG ginekologicznego, lecz nie zawsze. Ma to związek z tym gdzie umiejscowione jest endometrium. Bardzo często również endometrioza wykrywana jest w sposób laparoskopowy lub w trakcie kolonoskopii, ponieważ gruczoły endometrium mogą osadzać się w różnych miejscach.
Kobieta, która choruje lub przebyła chorobę endometriozy powinna badać się w sposób regularny. Podstawowymi badaniami, które powinno przeprowadzać się u takich kobiet powinno być badanie ginekologiczne.
Czym właściwie jest endometrioza?
Endometrioza jest przewlekłą chorobą narządów płciowych, która charakteryzuje się obecnością endometrium w innych miejscach, niż jama macicy. Dotyka przede wszystkim młode kobiety, które są w wieku rozrodczym. Endometrioza jest ciężką chorobą, która może utrudnić codzienne funkcjonowanie.
Komórki endometrium, które znajdują się w innych narządach, reagują na wszystkie zmiany hormonalne zachodzące w czasie cyklu menstruacyjnego. Komórki zazwyczaj osadzają się w jamie otrzewnej, w szyjce macicy, sromie lub pęcherzu moczowym. W miejscach tych pojawia się reakcja zapalna oraz dochodzi do zmian anatomicznych w narządach wewnętrznych.
Jakie są objawy endometriozy?
Endometrioza może objawić się w bardzo różny sposób. Charakterystycznym objawem tej choroby jest ból jamy brzusznej, miednicy oraz okolicy krzyżowej, który zwiększa się w momencie menstruacji. Dodatkowo kobiety, które chorują na endometriozę skarżą się również na intensywne krwawienie w czasie miesiączki, bardzo duży ból w trakcie stosunku seksualnego oraz na problemy z zajściem w ciążę.
Objawy, które pojawiają się w trakcie choroby mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie kobiety oraz całkowicie wykluczyć ją z życia towarzyskiego przede wszystkim w trakcie miesiączki gdy ból jest nasilony.