Czy konwersja norm ISO/DIN/PN jest skomplikowana?

Wydaje Wam się, że trudno jest obecnie kupić naprawdę dobrej jakości śruby? Okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka skomplikowana. Po prostu należy decydować się na akcesoria, które najzwyczajniej w świecie spełniają określone normy. Czym charakteryzują się jednak takie produkty?

Po co stosuje się konwersję?

Na początek kilka słów wyjaśnienia dotyczącego oznaczeń ISO/DIN/PN. Najbardziej powszechne normy to ISO. Są one stosowane w ponad 160 państwach rozsianych po całym świecie. W tym gronie – od samego początku, czyli od 1947 roku, kiedy powstała Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna – znajduje się Polska. Bez wątpienia normy ISO są zdecydowanie najbardziej przydatne. Co ciekawe wcześniej, zanim pojawiła się Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, działała natomiast Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych. W tym momencie ten nowy podmiot ma siedzibę w Genewie. W Polsce stosowane są również normy DIN. Skrót pochodzi zaś od Deutsches Institute für Normung – Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Ten podmiot ma swoją siedzibę w Berlinie. Na naszym kraju pod tym względem – kolokwialnie pisząc – rządzi zaś Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). Odpowiada on za PN, czyli Polskie Normy. Z jednej strony możemy cieszyć się, że pewne kwestie są sankcjonowane. Od razu należy jednak dodać, że te normy – PN – mają zasięg tylko krajowy.

Po co jest stosowana generalnie konwersja pomiędzy ISO/DIN/PN? Między innymi ułatwia to wykonywanie transakcji między podmiotami pochodzącymi z różnych państw. Załóżmy, że interesy chcą ze sobą zrobić Polacy oraz Francuzi. Najbardziej uniwersalne są normy ISO. Jeśli zatem firma polska zna tylko oznaczenie PN, to warto skorzystać z konwersji, aby dowiedzieć się, jak to wygląda w przypadku właśnie ISO. Wtedy obie strony dokładnie będą wiedziały, co jest przedmiotem umowy. Na skutek tego nie wystąpią żadne bariery techniczne w handlu.

Konwersja – ile czasu potrzeba, by ją wykonać?

Mylą się osoby, które twierdzą, że zrealizowanie tego zadania jest stosunkowo czasochłonne. Na stronie internetowej stalmut.pl znajduje się bowiem wyjątkowo pomocna wyszukiwarka. Skorzystanie z niej jest bardzo proste. Należy tylko wpisać oznaczenie (wystarczy znać tylko jedno) albo posiłkować się nazwą produktu. Tak naprawdę wystarczy tylko co najwyżej kilkadziesiąt sekund, aby dowiedzieć się, jak wyglądają poszczególne normy w przypadku danego elementu. Przykład? Na przykład śruby z łbem stożkowym z gniazdem sześciokątnym posiadają normy DIN 7991/ISO 10642.