Łączniki do drewna – jakie wkręty kupić?

Gdy pojawia się to pytanie, ludzie mają zawsze mnóstwo wątpliwości… Szczególnie teraz, kiedy jest bardzo duża konkurencja na rynku. To oznacza, że można zdecydować się na rozmaite elementy właśnie z tej grupy. Co warto wiedzieć na temat takich łączników? Jakie wkręty będą tutaj najlepszym rozwiązaniem?

Budowa wkrętów

Eksperci podkreślają, że w sklepach budowlanych z tym asortymentem – mówimy oczywiście wyłącznie o porządnych podmiotach – nie brakuje wkrętów. Jak one jednak wyglądają? Składają się one z łba oraz trzonu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że łeb może przyjmować różne formy. Wyróżniamy takie warianty, jak na przykład owalny, kulisty, walcowaty soczewkowy, walcowaty płaski, stożkowy płaski oraz stożkowy soczewkowy. W pewnych sytuacjach wkręt może nie mieć żadnego łba. Co warto wiedzieć na temat trzonu? Jest on gwintowany. Ma walcowaty albo stożkowy kształt. Nacięcia znajdujące się we łbie wkręta również występuje pod rozmaitymi postaciami. Może to być forma prosta, krzyżowa, ośmiokątna, kwadratowa, sześciokątna, gwiazdkowa. Wyróżniamy również tak zwane nacięcie w kształcie Tri-Wing. Chodzi tutaj o umieszczone nacięcia – skośnie – dokładnie pod kątem 120°.

Zobacz aktualną ofertę – wkręty do drewna od Stalmut.

Wkręty z łbem stożkowym na śrubokręt krzyżakowy

Pamiętajcie, aby wybierając wkręty – z szerokiej oferty dostępnej w sklepach internetowych lub stacjonarnych – zwracać uwagę na ich budowę oraz odpowiednie gabaryty. Muszą być one dopasowane do konkretnego zastosowania. Bardzo istotnymi zmiennymi są średnica oraz długość.

Statystyki pokazują, że wielu ekspertów – biorąc pod uwagę rozmaite branże – decyduje się właśnie na tego typu akcesoria. Czym charakteryzują się zatem wkręty z łbem stożkowym na śrubokręt krzyżakowy? Ich norma to DIN 7997. Skrót DIN oznacza Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Jeśli macie zamiar kupić rzeczywiście dobrej jakości wkręty, to warto wybierać akcesoria oznaczone tymi znakami. Są one wykonywane z rozmaitych materiałów. Wyróżniamy tutaj między innymi takie komponenty, jak stal węglowa, stal kwasoodporna A4 czy stal nierdzewna A2 (nazywana też inox). Wkręty z łbem stożkowym – na śrubokręt krzyżakowy – AN 201 są w różny sposób zabezpieczone przed korozją. Fachowcy wykorzystują tutaj takie komponenty, jak ocynk galwaniczny żółty, ocynk galwaniczny itd. Wybierając akcesoria z tej grupy zwracajcie uwagę również na zakres. Jest on zależny od zastosowanego materiału do produkcji. I tak na przykład dla stali nierdzewnej A2 wynosi on od Ø3 do Ø6.