Charakterystyka stylu rustykalnego

Charakterystyka stylu rustykalnego

Badania pokazują, że coraz więcej osób urządza swoje pomieszczenia w ten właśnie sposób. Czym charakteryzuje się styl rustykalny? Jakie elementy trzeba posiadać, aby aranżacja tego typu była wykonana zgodnie z obowiązującymi standardami?

Dominująca kolorystyka

Nie da się ukryć, za każdy styl ma swoją dominującą kolorystyka. W tym przypadku są to odcienie brązu oraz beżu. Trzeba podkreślić, że najczęściej są one zestawiane z czystą bielą lub ewentualnie kremową. Pomieszczenia posiadające takie kolory stwarzają wrażenie bezpieczeństwa oraz swobody. Odstresowują i relaksują nawet po bardzo trudnym dniu spędzonym w szkole czy w pracy. Barwy są jasne i pogodne dzięki temu we wnętrzu dłużej można korzystać ze światła naturalnego. Można zatem powiedzieć, że styl rustykalny jest też dobry ze względu ekonomicznego. Wszystko dlatego, że osoby, które mają na przykład ściany pomalowane na kolor bordowy itp. szybciej muszą skorzystać ze światła sztucznego, co oczywiście generuje większe rachunki za prąd… Warto zatem wziąć to pod uwagę.

Jakie meble wybrać?

Zastanawiacie się, jakie meble będą najlepszego do stylu rustykalnego? Aranżacja ta charakteryzuje się swojskością. Co to jednak oznacza tak naprawdę w praktyce? Trzeba podkreślić, że najlepiej sprawdzają się meble o prostych konstrukcjach. Ciekawostką jest fakt, że dominują tutaj elementy relatywnie ciężkie. Nie brakuje mebli ludowych. Styl jest bowiem po prostu swojski oraz sielski. Trzeba podkreślić, że jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów są meble, które posiadają dodatkowo lustra. Są to między innymi komody i szafy. Takie rzeczy są także dodatkowo funkcjonalne.

Dodatki do stylu rustykalnego

Odpowiednie efekty można uzyskać tylko stosując właściwe dodatki. Warto zatem wybrać nie tylko wyżej wymienione meble we właściwych stonowanych kolorach. Trzeba również zastosować jeszcze inne elementy. Świetnie sprawdzają się między innymi ludowe figurki. Można postawić je na przykład na meblach. Nawiązują one bardzo dobrze do stylu rustykalnego. Można także zdecydować się na bieżniki czy makatki. Dzięki temu bardzo łatwo można uzyskać powrót do naturalnego piękna.

Pamiętacie także o tym, aby stawiać na prostotę. Nowoczesne meble ze zdobieniami to nie tutaj. Nic więc dziwnego, że nie brakuje ludzi, którzy chętnie aranżują swoje domy czy mieszkania właśnie pod kątem tej konwencji. Nie trzeba bowiem posiadać bardzo dużo pieniędzy, aby odświeżyć wnętrze swojej nieruchomości. W końcu nadają się to na przykład stare meble, drewniane podłogi itp. To oczywiście nie oznacza, że takie mieszkanie nie będzie wyglądało elegancko. Odpowiednia kompozycja i zastosowanie wyżej wymienionych wskazówek sprawi, że domy czy mieszkania nabiorą nowego blasku.