Samodzielne czyszczenie dywanu – jaki odplamiacz wybrać?

Samodzielne czyszczenie dywanu – jaki odplamiacz wybrać?

Brudny dywan potrafi zmienić wygląd pomieszczenia i uczynić je niechlujnym, nawet gdy jest urządzone z gustem. Dlatego też dywany są często odkurzane, a w razie plam szybko czyszczone, aby brud nie wniknął we włókna. W jaki sposób wybrać odpowiedni odplamiacz do dywanów, zarówno do konserwacji, jak i czyszczenia uporczywego brudu?

Odplamiacz w żelu lub płynie – idealny do miejscowego odplamiania dywanu

Na rynku znaleźć można szeroką ofertę środków czystości. Odplamiacz do dywanów w formie żelu czy płynu idealnie nada się do czyszczenia dużych zabrudzeń – szczególnie miejscowych plam, które są intensywne. Środek wylewa się bezpośrednio na plamę i zostawia na jakiś czas, aby wchłonął zabrudzenie. Dzięki temu nie trzeba czyścić całego dywanu gdy ma on tylko jedną plamę. To szybki i efektywny sposób na wyczyszczenie poszczególnych elementów dywanu. Później polewa się żel wodą i suszy lub ściąga się odkurzaczem do odkurzania na mokro.

Proszek do czyszczenia dywanów – w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Proszek to odplamiacz do dywanów, który stosowany jest przede wszystkim do odświeżania i czyszczenia całej powierzchni. Torebka z odplamiaczem tego typu ma specjalne dziurki, aby rozsypać go równomiernie na całym dywanie. Po rozsypaniu proszek trzeba wczesać szczotką i pozostawić na jakiś czas we włóknach. Po tym czasie wiąże on brud i może zostać odkurzony. Wystarczy tradycyjny odkurzacz, aby pozbyć się zabrudzonego proszku. Dywan po takiej konserwacji nie tylko jest czysty, ale również pięknie i świeżo pachnie.

A może odkurzacz piorący połączony z płynem do intensywnego czyszczenia?

Gdy dywan jest brudny na całej powierzchni to przyda mu się intensywne czyszczenie – pomocnym sprzętem będzie odkurzacz piorący, który jednocześnie wtryskuje, jak i zbiera zabrudzoną wodę. Dzięki temu dywan jest szybko wyczyszczony i świeży. Nie trzeba go również zbyt długo suszyć – wystarczy kilka godzin z otwartym oknem.