Jak wybrać elektroniczny alkomat?

alek - czerwiec alkomaty - alkomaty (2) .jpg

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak śmiertelnie niebezpieczne jest wsiadanie za kółko po alkoholu. Zagraża się w takiej sytuacji nie tylko swojemu życiu, lecz także innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol jest jednak bardzo podstępny i często nie zdajemy sobie sprawy, że ciągle jesteśmy pod jego wpływem. Dzieje się tak szczególnie o poranku po zakrapianej imprezie. Na taką właśnie okoliczność warto mieć elektroniczny alkomat.

Dlaczego powinno się mieć elektroniczny alkomat?

Wiele osób zastanawia się nad tym, co im konkretnie przyniesie posiadanie takiego urządzenia, jak Elektroniczny alkomat. W jakim celu powinno się je mieć w domu, aby móc z niego skorzystać?Często jest tak, że po zabawie przy alkoholu musimy na drugi dzień jechać samochodem. Pomimo tego że czujemy się dość dobrze, to jednak w rzeczywistości cały czas znajdować się możemy pod wpływem alkoholu. W przypadku kontroli drogowej lub też stłuczki, alkohol zostanie wykryty, a to może oznaczać naprawdę ogromne problemy. Można tej sytuacji łatwo uniknąć, ponieważ wystarczy tylko zbadać się alkomatem.

Jaki typ alkomatu wybrać?

Jak można się bez trudu domyślić, na rynku dostępne są naprawdę zróżnicowane modele alkomatów. Niektóre z nich są lepsze a inne raczej nie warte zakupu ze względu na niemiarodajne wskazania. Wiedzieć trzeba, jak je odróżnić.Oczywiście podstawowy model, czyli alkomat jednorazowy to produkt dość tani, który jednak nie tylko może zostać użyty raz, lecz dodatkowo jego pomiary mogą być dość niepewne. Z tego też powodu o wiele lepszym wyborem jest alkomat elektroniczny, który nie tylko pokazuje bardziej wiarygodne wskazania, lecz dodatkowo może być wielokrotnie używany. Pomimo wyższej ceny jest to zakup bardziej opłacalny, ponieważ sprzęt może posłużyć przez wiele lat.

Wybieramy rodzaj elektronicznego alkomatu

Jak zatem bez trudu można dostrzec, alkomat elektroniczny to wybór wyraźnie lepszy. Co jednak bardzo ciekawe, na sklepowych półkach nie ma jednego typu tego alkomatu, lecz są aż dwa, których zasada działania znacznie się różni. Mowa o alkomacie półprzewodnikowym oraz elektrochemicznym.Alkomat półprzewodnikowy jest łatwo dostępny, a także dość tani, lecz ma jedną bardzo poważną wadę — jego wynik może być przekłamany z powodu wykrywania innych substancji, takich jak nikotyna czy też aceton. Z tego też powodu jego pomiary mogą być nieco przekłamane. Dla uzyskania możliwie jak najbardziej wiarygodnego wskazania należy powstrzymać się przed pomiarem od jedzenia, palenia i przyjmowania leków. O wiele lepszym urządzeniem jest zatem alkomat elektrochemiczny, który reaguje jedynie na etanol. Oczywiście jego cena jest stosownie wyższa.