Jak zamontować oświetlenie schodów? Rodzaje i metody montażu

Planujesz montaż schodów? Pomyśl o ich oświetleniu! Jakie rodzaje oświetlenia schodowego są obecnie dostępne? W jaki sposób przebiega ich montaż?

Dlaczego warto oświetlić schody?

Kiedyś najczęściej schody oświetlano lampami sufitowymi lub kinkietami instalowanymi w ścianach.

Teraz Oświetlenie schodów wykonuje się przez montaż energooszczędnych lamp LED, które pozwalają na bezpośrednie oświetlenie stopni. To nie tylko estetyczne, lecz również bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu korzystanie z klatki schodowej jest łatwiejsze.

Oświetlenie schodowe – rodzaje

W sklepach można znaleźć różne rodzaje artykułów pozwalających na oświetlenie schodów.

Najczęściej kupowane są oprawy schodowe, które montowane są w ścianie nad stopniami. Do wyboru są różne wielkości, kształty i kolory opraw, więc mogą być one dobrane do aranżacji klatki schodowej.

Również do oświetlenia schodów stosowane są taśmy – paski LED. Montuje się je pod stopniami lub pod poręczami, by uzyskać niebanalny efekt wizualny.

Metody montażu oświetlenia schodów

Sposób montażu oświetlenia schodowego zależny jest przede wszystkim od jego rodzaju.

Oprawy schodowe mogą być wpuszczane w ścianę, także z użyciem praktycznych puszek. Można też zdecydować się na montaż natynkowy. Taśmy najczęściej montuje się w dopasowanych do nich profilach.

Aby korzystanie z oświetlenia schodowego było prostsze, warto pomyśleć o zastosowaniu czujnika ruchu. Wtedy będzie on automatycznie uruchamiać oświetlenie, gdy w pobliżu znajdzie się osoba, a potem wygaszać je po określonym czasie.