Na co zwracać uwagę przy zakupie kołdry?

Na jakość snu ma wpływ wiele czynników. To nie tylko poziom stresu czy stan zdrowia, ale także wydawałoby się mało istotne detale jak rodzaj poduszki czy kołdry. Jak zadbać o swój komfortowy sen? Urządzając sypialnię, nie należy zapominać o zakupie wysokiej jakości pościeli. Jak wybrać właściwe nakrycie?

Przyczyny problemów ze snem

Zaburzenia snu to problem, który dotyka coraz więcej osób. Może oznaczać problemy z zasypianiem, częste wybudzenia, ale też niewysypianie się. Zaburzenia snu mają różne podłoże. Czasem ich przyczyną jest stan zdrowia, najczęściej jednak niewłaściwa higiena snu: nieregularne pory kładzenia się, brak aktywności fizycznej w ciągu dnia, niewłaściwie urządzona sypialnia. Aby ułatwić sobie zasypianie, najlepiej zacząć właśnie od sypialni.

Jak kołdra może wpływać na komfort snu?

O ile większość osób ma świadomość, jak ważny jest zakup dobrej klasy materaca, o tyle mniej powszechna jest wiedza o wpływie typu kołdry na komfort snu. Dostępne w sklepach pościele tylko pozornie niewiele się różnią. W praktyce kołdry dzielimy na naturalne i syntetyczne. Większą popularnością cieszą się dziś te drugie, bo oferują wysoki komfort cieplny, a jednocześnie są łatwe w utrzymaniu. Pościel syntetyczna może być prana w pralce. Przede wszystkim jednak kołdra musi być lekka, dopasowana do pory roku i preferencji osoby – przegrzewanie się czy uczucie ciężkości mogą powodować niepotrzebne wybudzenia albo utrudniać zaśnięcie.

Jak wybrać i gdzie kupić odpowiednią kołdrę?

Wybierając kołdrę, trzeba dopasować ją do swoich potrzeb (czy ma być cienka i przewiewna, czy raczej gruba i ciepła), ale i wielkości łóżka. Właściwie dobrana kołdra powinna być od niego nieco szersza, chyba że dwie osoby zdecydują się na dwa oddzielne nakrycia. Na poszukiwania dobrej jakości kołdry najlepiej wybrać się do sklepu specjalizującego się w sypialnianych tekstyliach. Tam można znaleźć największy wybór produktów i dodatkowo liczyć na fachową poradę. Co istotne, tego typu sklepu działają obecnie także w sieci.