Notariusz – zawód zaufania publicznego

Przepisy prawa w Polsce są bardzo skomplikowane i często zwykłe osoby mają wiele problemów, z którymi muszą udać się do prawnika. Są jednak kancelarie notarialne, w których można załatwić wiele spraw i liczyć na poradę. Jak znaleźć dobrą kancelarię notarialną?

Notariusz – czym się zajmuje?

W kancelarii notarialnej pracują prawnicy, którzy ukończyli studia prawnicze oraz odbyli szkolenia, staże i zdali odpowiednie egzaminy. W kancelarii można załatwić wiele spraw urzędowych bez konieczności wizyty w sądzie. Przede wszystkim każda osoba, która kupiła nieruchomość, musiała spotkać się z notariuszem, aby podpisać akt własności.

W kancelarii załatwia się sprawy spadkowe, można podpisać intercyzę, co staje się coraz powszechniejszą praktyką. Osoby chcące założyć spółkę także muszą odwiedzić kancelarię, a także każdy, kto potrzebuje poświadczenia notarialnego jakiegoś dokumentu. Jeśli jakiś dokument ma nabrać mocy prawnej, to należy z nim udać się właśnie do kancelarii.

Notariusz – czy każdy może nim zostać?

Prawnicy są grupą zawodową zaufania publicznego, a więc muszą to być osoby o nieposzlakowanej opinii. Zatem osoby karane nie mogą pracować w kancelarii notarialnej, gdyż nie zostaną dopuszczeni przez Ministra Sprawiedliwości do wykonywania tego zawodu. Oczywiście nie jest to prosta ścieżka zawodowa, gdyż należy oprócz studiów ukończyć jeszcze aplikację, zdać egzamin i odbyć dwuletni staż.

Są to osoby, które muszą doskonale znać przepisy prawa, a także umieć je interpretować. Ważna jest dobra pamięć i ciągła chęć uczenia się, gdyż prawo zmienia się bardzo często i trzeba za tymi zmianami nadążać.

Jak znaleźć dobrą kancelarię notarialną?

Kancelarii notarialnych jest bardzo dużo. W każdym większym i mniejszym miasteczku można znaleźć kilka lub nawet kilkanaście kancelarii. Ciężko jest czasami zdecydować się na tę, która jest najlepsza. Jak zatem poszukać kancelarii, aby szybko i bez problemów załatwić wszystkie sprawy? Przede wszystkim warto skorzystać z poczty pantoflowej i popytać znajomych. Zwłaszcza osoby, które kupowały mieszkanie lub dom mają doświadczenie w tej dziedzinie.

Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z internetu, w którym można poszukać różnych kancelarii i poczytać opinie o każdej z nich. Dzięki temu będzie można wyeliminować te, które nie są polecane przez innych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.