Pergole są coraz popularniejsze – dlaczego?

Jak poprawić walory estetyczne ogrodu? Co zrobić, aby efektownie wyeksponować rośliny o zwisających pędach? Odpowiedzią na te pytania są pergole. Coraz więcej ludzi decyduje się na elementy małej architektury biorąc pod uwagę swoje ogrody czy tarasy. Aby pergole dobrze wywiązywały się ze swojego zadania muszą być właściwie zaprojektowane. Co trzeba uwzględnić w trakcie realizacji tego zadania? Jak właściwie zabezpieczyć pergole ogrodowe lub tarasowe?

Jak zaprojektować pergolę?

Macie zamiar w najbliższym czasie zaprojektować pergolę ogrodową lub tarasową? Trzeba wiedzieć, że są to elementy małej architektury ogrodowej, które zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Nie dzieje się to bez przyczyny. Pergole mają rozmaite zalety. Są to konstrukcje składające się z podwójnego szeregu słupów oraz specjalnego zadaszenia. Pergole mogą być wolno stojące, ale nie tylko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby elementy architektury były również oparte o konkretny budynek czy mur itp. W trakcie projektowania trzeba uwzględnić kilka kwestii. Między innymi należy dokładnie przemyśleć lokalizację, gdzie powstaną takie konstrukcje. Musicie wziąć pod uwagę, że rośliny będą rozwijały się z miesiąca na miesiąc. Wszystko trzeba zatem dokładnie wymierzyć, aby mieć pewność, że w danym miejscu spokojnie mogą powstać tego typu konstrukcje. Poza tym podłoże musi być stabilne.

Trzeba również uwzględnić obciążenia poziome, które powstają na przykład na skutek wiatru napinającego na rośliny – i tym samym na całe konstrukcje. Nie można zapominać też o obciążeniach pionowych. Wynikają one na przykład z ciężaru elementów konstrukcyjnych, a także roślin. Kluczowe jest to, że pod wpływem deszczu, śniegu itp. wartość tych parametrów jest znacząco większa. Nic więc dziwnego, że tak kluczową rolę odgrywają tutaj słupy. Muszą być staranie wykonane z dobrego materiału. Możecie zdecydować się na przykład na słupy drewniane, betonowe czy murowane z kamieni itp. Poza tym muszą być sztywne osadzone w podłożu. Wtedy dopiero konstrukcja będzie stabilna.

W jaki sposób zabezpieczyć pergolę?

Ważna jest odpowiednia impregnacja. Ta czynność powinna być wykonana przed rozpoczęciem budowy podpory. Najlepiej w tym aspekcie sprawdza się metoda ciśnieniowa. Ze swojego zadania dobrze wywiązują się także impregnaty od porządnych producentów. Posiadacie pergole metalowe? W takim razie muszą być zabezpieczone – jeszcze przed zamontowaniem – powłoką antykorozyjną. Po realizacji wszystkich czynności należy dodatkowo uzupełnić powstałe ubytki. Pamiętajcie o tym, że konstrukcja powinna być systematycznie sprawdzana, aby nie stwarzała żadnego zagrożenia.