Właściwości kosmetyczne glinek

Glinki kosmetyczne od setek lat wykorzystywane są w kosmetyce do walki z różnymi problemami skórnymi, których nasza uroda nie jest oczywiście w stanie zaakceptować. Glinka to naturalny minerał, który ma zdolność wchłaniania znajdujących się na powierzchni skóry zanieczyszczeń a w szczególności łoju, który przyczynia się do powstawania krostek oraz wyprysków. Glinkę najlepiej wykorzystać jako maseczkę, mieszając ją z odrobiną wody i aplikując na skórę, zmywając ją dopiero wtedy, gdy zastygnie. Do takiej maseczki można również dodać ekstrakty roślinne, witaminy oraz inne substancje, które podkręcą działanie glinki. Jakie jednak rodzaje glinek dostępne są w sklepach i w jaki sposób oddziałują one na naszą skórę?

Glinka zielona

Wśród wszystkich glinek dostępnych na rynku najpopularniejsza jest glinka zielona, która znalazła zastosowanie w pielęgnacji skóry tłustej, trądzikowej oraz mieszanej. Z uwagi na silne właściwości antybakteryjne zielona glinka hamuje proces namnażania się bakterii, które odpowiedzialne są pojawianie się na twarzy krostek oraz wyprysków. Oprócz tego pomaga dogłębnie oczyścić pory, a także reguluje proces wydzielania sebum, poprawiając tym samym zarówno wygląd, jak i stan skóry.

Glinka żółta

Kolejną dosyć ciekawą glinką jest glinka żółta, która zawiera bardzo duże stężenie żelaza oraz krzemionki. Z tego też względu żółta glinka wykazuje właściwości przeciwzapalne, pomaga dogłębnie oczyścić skórę z toksyn, a także wspomaga gojenie się ran. Najlepiej sprawdza się w przypadku skóry tłustej i mieszanej, jednak z powodzeniem mogą po nią sięgać również posiadaczki skóry dojrzałej.

Glinka biała

Glinka biała nazywana również glinką porcelanową to najdelikatniejsza ze wszystkich glinek, dlatego też najlepiej sprawdza się w przypadku cery suchej i wrażliwej. Dzięki lekkiej i jedwabistej konsystencji pomaga uelastycznić oraz wygładzić skórę, nie powodując żadnych reakcji alergicznych.

Glinka czerwona

Czerwona glinka podobnie jak ta zielona bardzo dobrze wchłania różnego rodzaju zanieczyszczenia, które w ciągu dnia gromadzą się na skórze, jednak spisuje się ona również bardzo dobrze w przypadku skóry naczyniowej. Bez obaw mogą po nią również sięgać osoby zmagające się z trądzikiem różowatym, ponieważ pomaga ona uszczelnić naczynia krwionośne, powodując tym samym, iż skórne zaczerwienienie całkowicie znika.

Glinka różowa

Różowa glinka to tak naprawdę mieszanka glinki czerwonej oraz glinki białej, dlatego też łączy ona w sobie właściwości tych dwóch produktów. Różowa glinka sprawdza się idealnie do walki z poważnymi schorzeniami skórnymi takimi jak np. nierówna struktura skóry, czy też szpecące blizny (w szczególności te blizny, które związane są z trądzikiem).