Dezynfekcja szpitali – co trzeba wiedzieć?

sklep.voigt.pl 12.jpg

Dezynfekcja szpitali jest niezbędna, by personel, jak i pacjenci mogli czuć się bezpiecznie. Bardzo ważne jest, by przeprowadzić ją w prawidłowy sposób oraz używać odpowiednich środków. Co trzeba koniecznie wiedzieć nim przystąpimy do dezynfekcji?

Zasady prawidłowej dezynfekcji

Dezynfekcja szpitali jest bardzo dokładnie określona, a za jej prawidłowe przeprowadzenie odpowiedzialna jest pielęgniarka epidemiologiczna.

Mycie powierzchni szpitalnych zaleca się rozpocząć od tych najmniej zabrudzonych. Ważne jest również, by prace przebiegały od góry do dołu. Nie można również zapomnieć o wcześniejszym usunięciu brudnej pościeli po poprzednim pacjencie czy innych przedmiotów, które muszą zostać wyprane.

Bardzo ważne jest również pilnowanie, by sprzęt używany do sprzątania miał odpowiednie oznaczenia (kolory) i wykorzystywany był wyłącznie w tych miejscach, do których jest przeznaczony.

Po skończonej pracy wózki sprzątające muszą zostać umyte, zdezynfekowane oraz odstawione w miejsce, gdzie mogą wyschnąć. Dzięki temu nie powstanie na nich pleśń.

Jakimi środkami dezynfekować powierzchnie w szpitalu?

Dezynfekcja szpitali jest złożona. Trzeba pamiętać, że należy dezynfekować powierzchnie, których dotyka zarówno personel medyczny, jak i pacjenci. Do takiej dezynfekcji najlepiej używać środków, w skład których wchodzi chlor. Usuwa on bakterie, grzyby oraz wirusy.

Powierzchnie, które są delikatniejsze trzeba dezynfekować środkami, które powstały na bazie alkoholu. Sprawdzą się również środki w skład których wchodzą oktenidyny.

Narzędzia chirurgiczne dezynfekuje się poprzez zamaczanie w roztworach. Można kupić gotowy roztwór, ale również można nabyć proszki lub koncentraty, które należy przygotować samodzielnie. Trzeba pamiętać, by narzędzia, po takiej kąpieli, zostały bardzo dokładnie opłukane. Roztwór musi być wymieniany każdego dnia, by spełniał swoje zadanie.

Dezynfekcja szpitali jest bardzo ważna. Trzeba ją przeprowadzać systematycznie, starannie i zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Tylko takie postępowanie jest gwarancją bezpieczeństwa.