Jak często należy badać wodę?

Jak często należy badać wodę?

Częstotliwość badania wody bardzo dokładnie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia, dlatego też warto dokładnie się z nim zapoznać. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak w rzeczywistości wygląda sytuacja jeżeli chodzi o przydomowe studnie.

Jak często należy badać wodę ze studni?

Gospodarstwa domowe powinny wykonać Badania wody zaraz po wykonaniu nowego ujęcia. Zasada ta dotyczy zarówno studni głębinowych, jak i również zwykłej studni kopanej. Dzięki profesjonalnemu badaniu, można dokonać oceny jakości wody pod kątem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. W dużej mierze to właśnie dzięki opisywanym badaniom będzie można stwierdzić, czy wskazana jest dezynfekcja lub zastosowanie specjalnych filtrów.

Kolejne badania wody należy przeprowadzać raz w roku. W ten sposób będzie można szybko sprawdzić, czy nie doszło do zmian jakościowych wody. Wszelkie zanieczyszczenia najczęściej przedostają się do wód gruntowych z nieszczelnych ciągów kanalizacyjnych. Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy w pobliżu studni stosuje się środki do nawożenia pól.

O czym należy pamiętać?

Badanie wody koniecznie należy wykonać wtedy, gdy studnia nie była użytkowana przez dłuższy okres czasu. Identycznie wygląda sytuacja, gdy w pobliżu studni była powódź. Częste badanie wody jest wskazane przede wszystkim wtedy, gdy woda spożywana jest przez dzieci, osoby dorosłe albo osoby o obniżonej odporności. Przy zatruciu mogą pojawić się nie tylko bóle przewodu pokarmowego, ale również problemy z układem moczowym.

Badanie warto zlecić również wtedy, gdy zaobserwujemy zmianę w wyglądzie wody, inny zapach i smak. Zmętnienie wody i metaliczny posmak, może wskazywać na zanieczyszczenie. Godne uwagi są badania fizykochemiczne wody, dzięki którym znacznie łatwiej jest wybrać technologię uzdatniania.

Jeżeli woda pozostawia rdzawe ślady na sanitariach albo ubraniach po wypraniu, to wówczas także warto jak najszybciej odwiedzić laboratorium. Zaniepokoić powinien przede wszystkim biało-szary osad na armaturze i naczyniach. Zanieczyszczona woda może doprowadzić do podrażnień skóry, dlatego też należy obserwować niepokojące objawy i szybko reagować.