Obsługa prawna spółek w teorii i w praktyce

W dwudziestym pierwszym wieku zdecydowana większość spółek to podmioty, które decydują się na skorzystanie z zewnętrznej obsługi prawnej. Warto więc przyjrzeć się jej bliżej, zadając sobie pytanie o to, na czym polega i komu może przynosić szczególnie duże korzyści.

Czy jest obsługa prawna firm?

Obsługa prawna spółek to termin, który trudno zdefiniować, bo w przypadku każdego podmiotu może mieć nieco inne znaczenie. Przyjmuje się więc, że najlepiej jest mówić w tym kontekście o tych usługach prawnych, które są w sposób stały świadczone na rzecz klienta. W praktyce oznacza to, że firma decydująca się na współpracę z kancelarią prawną może liczyć na pomoc specjalistów zawsze, gdy pojawi się taka konieczność.

Oczywiście, stałość świadczonych usług nie jest cechą charakterystyczną dla obsługi prawnej spółek w każdych okolicznościach. Firma może przecież korzystać z profesjonalnej pomocy jedynie w oparciu o jednorazowe zlecenia. Taka forma współpracy jest charakterystyczna przede wszystkim dla stosunkowo młodych firm, które nie dysponują jeszcze odpowiednio dużymi możliwościami finansowymi. Często jest też wstępem do stałej współpracy.

Na czym polega pomoc prawna dla firm?

Obsługa prawna spółek zakłada korzystanie z usług outsourcingowych. Przeważnie są one związane z szeroko rozumianym doradztwem prawnym, choć pomoc może dotyczyć także przygotowywania umów i opiniowania ich, a nawet prowadzenia sporów sądowych w imieniu spółki. Nie ma zamkniętego katalogu usług związanych z obsługą prawną firm. Wiodące kancelarie odchodzą zresztą od takiego podejścia. W tych najlepszych zwraca się uwagę na to, że obsługa prawna może dotyczyć wszystkiego, na co zapotrzebowanie zgłasza klient, bo do każdego podmiotu należy podchodzić indywidualnie.Charakter obsługi prawnej spółek przez podmioty zewnętrzne sprawia, że wydaje się ona rozwiązaniem szczególnie atrakcyjnym w odniesieniu do małych i średnich firm. Nawet, jeśli rozwijają się one dynamicznie, jest bardziej niż pewne, że nie stać ich jeszcze na zatrudnienie sztabu własnych prawników. Niestety, wraz z rozwojem podmiotu, poziom skomplikowania zagadnień prawniczych rośnie. W pewnym momencie kancelaria jest więc znacznie lepszą opcją niż nawet najlepszy poradnik dla przedsiębiorcy, który możemy znaleźć w Internecie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.