Jak stworzyć piękny koszyczek wielkanocny?

Koszyczek wielkanocny to symbol tych świąt, którego wygląd nie jest bez znaczenia. Chcemy przecież, aby prezentował się pięknie na wspólnym stole i pomagał stworzyć wyjątkową atmosferę. Oto kilka porad na temat jego ozdabiania – na pewno okażą się pomocne podczas nadchodzącej Wielkanocy!

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Co powinniśmy włożyć do koszyczka wielkanocnego? Jego zawartość jest przecież podstawową kwestią. Co więcej, poszczególne przedmioty posiadają symboliczne znaczenie. Które z nich powinny zawsze do niego trafić?

  • Chleb to bardzo ważny symbol w religii chrześcijańskiej. Ma reprezentować ciało Chrystusa, więc jest podstawowym elementem każdego koszyczka.
  • Równie ważne jest jajko. Wielkanoc to przecież święto zmartwychwstania. To właśnie jajko ma być jego materialnym przedstawieniem.
  • Sól to z kolei symbol prostoty życia. Warto, aby również zagościła w naszym koszyczku.
  • Wędlina, tradycyjnie wieprzowa, to zwiastun dostatku i płodności.
  • Ciasto, najczęściej w formie kawałka babki, to symbol doskonałości.
  • W koszyczku nie może zabraknąć również baranka z chorągiewką. Reprezentuje on ofiarę Chrystusa i jego zwycięstwo nad śmiercią.

Oczywiście możemy włożyć do środka więcej artykułów spożywczych, ale nie są one wymagane. Jeśli zaś chodzi o kwestie pozostałych przedmiotów, to tradycja wymaga jedynie, aby wyścielić koszyczek białą serwetką. Nada mu ona estetycznego wyglądu i będzie dobrze współgrać z wieloma dodatkami.

Piękne dekoracje koszyczka wielkanocnego

Jeśli chodzi o kwestie dekoracji koszyczka wielkanocnego, to mamy duże pole do popisu. Klasycznym wyborem są oczywiście pisanki, których kolory ożywią każdą kompozycję. Można po prostu zanurzyć je w barwnikach, ale istnieją sposoby, aby nadać im wyjątkowego charakteru! Pierwszym z nich jest przygotowanie tzw. wyklejanek. Do ich wykonania wystarczą nożyczki i kolorowy papier samoprzylepny. Należy wyciąć z niego pożądane wzory, a następnie a następnie nakleić je na skorupkę jajka. W połączeniu z farbowaniem za pomocą barwnika może dać to świetne efekty!

Inną ciekawą metodą jest stworzenie “marmurowych pisanek. Aby to zrobić, należy ugotować jajko, a następnie lekko stłuc jego skorupkę. Nic nie szkodzi, jeśli niektóre jej kawałki odpadną. Później jajko wkładamy do wody z barwnikiem spożywczym i czekamy, aż nabierze kolorów. Na koniec wystarczy je obrać, a naszym oczom ukaże się wspaniały wzór!

Jeśli natomiast preferujemy ozdoby roślinne, to w tej roli świetnie sprawdzą się gałązki przywiązane do rączki koszyczka wielkanocnego. Można też po prostu wsadzić je między znajdujące się w nim przedmioty. Wyjątkowo dobrze wyglądać będą bukszpan i borówka, ale użyć można również innych roślin, jeśli preferujemy ich wygląd.

Stwórz swój własny koszyczek wielkanocny, mieszając elementy tradycji i własnego, unikalnego gustu. Dzięki niemu wielkanocny klimat może ogarnąć cały Twój dom. Zarówno niezbędne produkty spożywcze, jak i dekoracje koszyczka kupić można w sklepach Kaufland. Ich ofertę sprawdzić można na stronie kaufland.pl.