Prenatalne echo serca – co to za badanie?

Echo serca czyli echokardiografia płodu, jest badaniem podobnym do USG. Pozwala lekarzowi lepiej zobaczyć strukturę i funkcję serca nienarodzonego dziecka. Umożliwia także obserwację przepływu krwi w układzie krążenia. Zwykle robi się je w drugim trymestrze, między 18 a 24 tygodniem.

Jak wygląda badanie echokardiograficzne?

Badanie jest podobne do rutynowego USG wykonywanego w czasie ciąży. Echokardiografię wykonuje się w pozycji leżącej. Na skórę nakładany jest specjalny żel zmniejszający tarcie, co umożliwia swobodne przesuwanie głowicy po skórze.

Obraz uzyskiwany jest dzięki ultradźwiękom wytwarzanym przez urządzenie. Przezroczysty żel pomaga również w przenoszeniu fal dźwiękowych.

Echokardiografia transwaginalna

W przypadku echokardiografii tranwaginalnej, należy rozebrać się od pasa w dół i położyć się na leżance. Lekarz wprowadza do pochwy małą sondę, która wykorzystuje fale dźwiękowe do stworzenia obrazu serca dziecka.

Echokardiografia transwaginalna jest zwykle stosowana we wcześniejszych stadiach ciąży, ponieważ może zapewnić wyraźniejszy obraz serca płodu. Wcześniejsze wykonanie badania wskazane jest m.in. w przypadku ciąż wysokiego ryzyka: https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia

Dlaczego prenatalne echo serca jest ważne?

Wyniki tego badania umożliwiają odpowiednie planowanie zabiegów, których dziecko może potrzebować po porodzie np. operacji korekcyjnych. Diagnoza pomaga w prowadzeniu ciąży i przygotowaniu do porodu.

Należy pamiętać, że nieprawidłowe wyniki badania echokardiograficznego płodu mogą być niejednoznaczne i będą wymagać pogłębionej diagnostyki w celu wykrycia schorzenia.