Usuwanie kurzajek – jak to zrobić poprawnie?

Kurzajki (nazywane także brodawkami) to jeden z najczęściej diagnozowanych problemów skórnych. Ich bezpośrednią przyczyną jest wirus brodawczaka ludzkiego. Są zaraźliwe, a nierzadko bolesne. Dla wielu osób stanowią defekt kosmetyczny. Jak się ich pozbyć, nie robiąc sobie krzywdy? Kiedy lepiej wybrać się do lekarza?

Jak powstają kurzajki?

Objawy, które mogą sugerować, że zaobserwowana zmiana skórna to kurzajka to między innymi: nieregularny kształt, nierówna powierzchnia, kolor skóry, postać delikatnie odstającej grudki. Brodawki najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach. Mogą sprawiać ból przy dotykaniu, np. podczas chodzenia.Skąd się biorą kurzajki? Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Brodawki to choroba zakaźna, przekazywana w trakcie kontaktu z zakażonym lub używanymi przez niego przedmiotami. Zwykle nie jest niebezpieczna, ale może sprawiać spory dyskomfort i stanowić niemały efekt kosmetyczny.

Usuwanie kurzajek – domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na usunięcie brodawek. Niektóre pochodzą sprzed wielu lat. Dawniej ludzie radzili sobie z kurzajkami przy pomocy olejku herbacianego czy olejku z trawy cytrynowej. Dziś istnieje alternatywa w postaci specjalnych preparatów farmakologicznych. Można kupić je w każdej aptece. Preparaty na kurzajki są bezpieczne, skuteczne i pozwalają szybko przywrócić skórze zdrowy wygląd.Przed domowym usuwaniem kurzajek należy jednak skonsultować się ze specjalistą. Tylko dermatolog jest w stanie dobrze diagnozować kurzajki. Niektóre zmiany skórne mogą je bowiem bardzo przypominać, a domowe leczenie może wtedy zaszkodzić.

Kiedy na usuwanie kurzajek do dermatologa?

Nie zawsze można samodzielnie pozbyć się brodawek. Istnieją pewne przeciwwskazania: zły stan kurzajek (rozdrapanie, krwawienie, uszkodzenie), ale także wiek czy stan zdrowia. Na usuwanie kurzajek do dermatologa powinny udać się kobiety ciężarne oraz osoby z chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, a także osoby z niską odpornością. Laserowe usuwanie kurzajek zaleca się także dzieciom oraz wtedy gdy zmiany wystąpiły w innym miejscu niż dłonie czy stopy, np. na twarzy. Nie chcąc trwale się oszpecić czy narazić się na dodatkowe dolegliwości, lepiej w takim przypadku zaufać dermatologowi.