Czy niepłodność jest problemem nie do rozwiązania?

Czy niepłodność jest problemem nie do rozwiązania?

Kolejny miesiąc nieudanych starań o dziecko? Czujecie się przytłoczeni i sfrustrowani? Jeśli odpowiedzi na te pytania są twierdzące, warto pomyśleć o pierwszej wizycie niepłodnościowej. Konsultacja u specjalisty pozwoli na wdrożenie odpowiednich działań i znalezienie przyczyny problemu.

Niepłodność i bezpłodność – czy to to samo?

Często te dwa terminy stosowane są wymiennie, jednak różnią się one od siebie. Zaburzenia płodności dotyczą obojga partnerów, warto więc znać różnice między tymi pojęciami. Niepłodność jest stanem odwracalnym. Wdrażając odpowiednie leczenie, możliwe jest dla kobiety zajście w ciążę. Dotyczy ona często zmian anatomicznych w układzie rodnym kobiety czy zaburzeń hormonalnych. Pomocna w leczeniu niepłodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn może być farmakoterapia czy zabieg chirurgiczny. Bezpłodność to natomiast stan nieodwracalny. Współczesna medycyna nie zna sposobu na rozwiązanie tego problemu. Szansą na ciążę dla kobiet borykających się z bezpłodnością jest procedura In vitro.

Jakie kroki podjąć, gdy mamy problem z zajściem w ciążę?

Wiedząc już jaka jest różnica między niepłodnością a bezpłodnością okazuje się, że nie u każdej pary brak ciąży będzie problemem nie do rozwiązania. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka i właściwe leczenie. Na początku ważna będzie Pierwsza wizyta niepłodnościowa. W czasie jej trwania lekarz przeprowadzi wywiad oraz badanie ginekologiczne. Da mu to wstępny obraz problemu. Na podstawie przyniesionych wyników badań zleci dalszą diagnostykę i dobierze ewentualne leki.

Jak wybrać odpowiednią klinikę?

Pierwsza wizyta niepłodnościowa to dla wielu par bardzo stresujący moment. Warto więc poświęcić czas na wybranie odpowiedniego miejsca, gdzie chcemy podjąć leczenie. Bardzo ważne będą opinie znajomych czy oceny wystawione w Internecie. Ważne, aby w wybranej przez nas klinice pracowała wyspecjalizowana kadra. Komfort i przyjazna atmosfera będą wsparciem podczas całego procesu leczenia.

Trudności z zajściem w ciążę nie zawsze są nieodwracalne. Dobrze jest w przypadku niepokoju skonsultować się ze specjalistą i udać się na pierwszą wizytę niepłodnościową. Lekarze zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc rozwiązać problem.