Producenci rękawiczek i ogólnie rzecz biorąc elementów wyposażenia medycznego dość mocno upodobali sobie lateks, bo to właśnie z niego tworzone są przeważnie rękawiczki jednorazowe używane m.in. w szpitalach i gastronomii. Nie da się zresztą ukryć, że rękawiczki lateksowe to jedne z bardziej wszechstronnych produktów w swojej kategorii.
Czym tak właściwie jest lateks?
Taki czysty lateks jest po prostu roztworem kauczuku naturalnego, wyciąganego z drzewa Hevea Brasiliensis, ale gdy mówi się o nim w kontekście wyposażenia medycznego, w rzeczywistości ma się na myśli mieszaninę lateksu naturalnego i lateksu syntetycznego. Roztwór ma postać płynną. Z uwagi na swoją wszechstronność nadaje się do tworzenia przeróżnych wyrobów.
Do wyprodukowania pierwszych rękawiczek lateksowych doszło już pod koniec dziewiętnastego wieku. Lateks szybko zadomowił się w branży przemysłowej. Na przestrzeni lat zaczęto tworzyć z niego nie tylko rękawiczki, ale też opony czy nawet sprzęt chirurgiczny.
Czy lateksowe rękawiczki są wygodne w użyciu?
Tak i najprawdopodobniej to właśnie sprawia, że w środowisku medycznym, czyli w szpitalach i wszelkiego rodzaju gabinetach specjalistycznych, tak chętnie się ich używa. Mają one wysoką elastyczność, dzięki czemu zawsze mogą dopasować się do dłoni i to nawet wtedy, gdy nie mają idealnego rozmiaru, czyli np. w teorii powinny być ciut za małe.
Rękawiczki lateksowe są elastyczne i przy tym stosunkowo cienkie. Ta druga własność sprawia natomiast, że da się wykonywać w nich wszystkie prace w taki sposób, jak gdyby w ogóle nie miało się niczego na dłoniach, co zwiększa precyzyjność podejmowanych działań.
Co jeszcze oferuje lateks?
Naturalna elastyczność materiału to nie tylko zapewnianie wygodnej i praktycznej eksploatacji, ale też i gwarancja maksymalnej trwałości. Elastyczne tkaniny są odporne na rozerwania i rozdarcia. Naprawdę ciężko doprowadzić do tego, by na ich powierzchni doszło do powstania chociażby niewielkiej dziurki.
Jako że rękawiczki lateksowe są podstawą wyposażenia medycznego, nikogo nie powinno dziwić to, że zapewniają one dłoniom świetną ochronę przed przeróżnymi zagrożeniami. Zabezpieczają skórę m.in. przed bakteriami i wirusami, ale też i niektórymi detergentami i środkami chemicznymi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.