Rodzaje norm dotyczących śrub

Śruba śrubie nierówna. Elementy tego typu różnią się bowiem między sobą na przykład kształtem łba, kształtem czopa lub rodzaje gwintu itp. Należy podkreślić, że każdemu powinno zależeć na tym, aby wybrać odpowiednie śruby, które w konkretnej sytuacji będą najlepiej wywiązywały się ze swojego zadania moja. Coraz popularniejsze są zatem normy dotyczące śrub. Jaka jest ich charakterystyka? Jak wygląda konwersja pomiędzy poszczególnymi normami?

Jakie wyróżniamy normy?

W Polsce stosowane są Polskie Normy – w skrócie PN. Zostały one ustanowione przez Polski Komitet Normalizacyjny. Są to standardy jedynie o zasięgu krajowym. Warto zaznaczyć, że normy są ogólnie dostępne, a ich dystrybucja jest kontrolowana przez Polski Komitet Normalizacyjny. Niestety, poza Polską te oznaczenia nie mają wielkiego znaczenia w skali globalnej. Trzeba podkreślić, że na terenie naszego kraju używane są również normy DIN (Deutsches Institut für Normung) ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Najbardziej rozpowszechnione są zaś normy ISO. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która została utworzona 23 lutego 1947 roku. W tym momencie ma siedzibę w szwajcarskiej Genewie. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna zrzesza 162 państwa. W tym gronie znajduje się również Polska.

Dlaczego warto decydować się na śruby, które spełniają określone normy? Można czerpać z tego tytułu pod wieloma względami. Należy zwrócić uwagę na fakt, że dzięki temu każdy ma pewność, że śruby zostały wykonane zgodnie z najwyższymi standardami. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nie każdy element z tej kategorii może być umieszczony w tej klasyfikacji. Osoby, którym zależy na najwyższej jakości wiedzą zaś, że warto zdecydować się na wysokiej klasy produkty. Trzeba zaznaczyć, że normy określają między innymi klasę produktów, materiał czy powłokę odnoszą się do sposobu zabezpieczenia elementów przed korozją itp. Stosując normy można wybrać odpowiednie śruby, które w przypadku konkretnej sytuacji będą najlepiej się sprawdzać. Na przykład śruby z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia ze względu na swoją charakterystykę świetnie nadają się między innymi przy budowie konstrukcji stalowych. Posiadają oznaczenia DIN 933, ISO 4017 i PN 82105.

Zapoznaj się z ofertą firmy Stalmut -> Śruby HV DIN 6914 / PN-EN 14399-4 do połączeń sprężanych (https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-hv-din-6914-pn-en-14399-4-polaczen-sprezanych/)

Konwersja pomiędzy normami

Jak szybko i dokładnie dokonać konwersji pomiędzy normami? W tym celu przydaje się specjalna tabela. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że dotyczy ona nie tylko śrub. Przy jej pomocy można bowiem dokonać konwersji między innymi kołków, podkładek czy nakrętek itp. Tak naprawdę wystarczy znać tylko jedno oznaczenie – na przykład biorąc pod uwagę Polskie Normy – aby dzięki temu błyskawicznie poznać normy DIN oraz standardy ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO. Ułatwia to komunikację na przykład z Klientami czy dostawcami z zagranicy, którzy na przykład nie stosują polskich norm, a jedynie najbardziej uniwersalne, czyli w tym przypadku ISO.