Konwersja norm ISO/DIN/PN – najważniejsze informacje

Osoby, które mają na co dzień dużo do czynienia na przykład ze śrubami, nakrętkami, podkładkami, nitami, wkrętami, prętami gwintowanymi itp. powinny wiedzieć, o co chodzi w tym aspekcie. Co konkretnie oznaczają skróty ISO/DIN/PN? Do czego się odnoszą? Jak wygląda krok po kroku konwersja pomiędzy wyżej wymienionymi normami?

Normy ISO/DIN/PN

Skrót PN to nic innego, jak Polskie Normy. Z jednej strony można cieszyć się, że nasz kraj dysponuje takimi narzędziami. Druga strona medalu jest taka, że Polskie Normy mają zasięg tylko krajowy. Stwarza to pewne przeszkody – na przykład w trakcie handlu z osobami z innych krajów. Ktoś z Włoch, Francji, Hiszpanii itp. raczej nie będzie miał bowiem pojęcia, o co chodzi – uwzględniając skrót PN… Za Polskie Normy odpowiada Polski Komitet Normalizacyjny. To państwowa jednostka organizacyjna. Jej zadaniem jest organizowanie, a także prowadzenie normalizacji krajowej. Inaczej rzecz ujmując, Polski Komitet Normalizacyjny zatwierdza normy, ale także je wycofuje. Dotyczy to po prostu podmiotów, które nie spełniają określonych wartości. Na terenie Polski stosowane są także normy DIN. Są one stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Stowarzyszenie zostało założone w 1917 roku. Obecnie posiada swoją siedzibę w Berlinie. Dla wielu osób ciekawostką może być fakt, że stowarzyszenie opublikowało pierwszą normę już w 1918 roku. Od 1951 roku Niemiecki Instytut Normalizacyjny należy do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (Polski Komitet Normalizacyjny wstąpił do tej instytucji 4 lata wcześniej).

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna jest znana na całym świecie. Stanowione przez nią normy są stosowane na różnych kontynentach. Zadaniem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest ułatwienie wymiany różnych dóbr oraz usług. Instytucja została założona w 1947 roku. Miało to miejsce w Londynie. Normy ISO są zdecydowanie najbardziej uniwersalne. To trochę tak, jak z językiem angielskim. Jeśli ktoś zna tylko język polski, to raczej nie dogada się w Niemczech, Wielkiej Brytanii itp. Angielski jest najbardziej uniwersalny, dlatego tak dużo osób uczęszcza na zajęcia z tego przedmiotu. Jeśli chodzi o normy, to najlepiej i najwygodniej znać właśnie oznaczenia ISO. Wtedy bez problemu będzie można handlować z różnymi podmiotami zagranicznymi itp.

Zapoznaj się z aktualną ofertą Stalmut – śruby zamkowe (https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-zamkowe-din-603-iso-8677-z-lbem-grzybkowym/)

Konwersja norm „od kuchni”

Jak już wiecie, normy dotyczą nie tylko śrub, ale także innych elementów. Są to na przykład podkładki. Elementy okrągłe płaskie posiadają między innymi oznaczenia DIN 125/PN 82006. Wystarczy wejść na tabelę konwersji norm i wpisać jedno z tych oznaczeń. Szybko dowiecie się, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna określa te podkładki (okrągłe płaskie) jako ISO 7089.