Sporty walki dla kobiet, czyli coś dla duszy oraz ciała

Sporty walki jeszcze do niedawna były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn, jednak obecnie dosyć spora liczba kobiet uprawia je w walce o piękny wygląd. Sporty walki pozwalają nie tylko szybko schudnąć i wymodelować sylwetkę, ale również poprawiają kondycję i dodają energii oraz pewności siebie. Jakich efektów można się spodziewać podczas regularnego treningu? Z pewnością poprawie ulegnie ogólna sprawność fizyczna, koordynacja ruchowa, a także wydolność układu krążenia. Trenerzy przekonują, iż praktycznie każda osoba bez względu na stan zdrowia znajdzie z pewnością sport walki odpowiedni dla siebie, jednak warto zawsze skonsultować się z lekarzem. Na które sporty walki warto zatem zwrócić uwagę?

Capoeira

Capoeira wywodzi się zarówno z tradycji brazylijskiej, jak i afrykańskiej. Przypomina ona taniec, ponieważ ruchy są niezwykle płynne, dynamiczne oraz rytmiczne. Uprawianie capoeiry zmniejsza bóle kręgosłupa, a także modeluje całe ciało, wpływając na jego elastyczność oraz giętkość.

Krav Maga

Brzmi dosyć tajemniczo, jednak jest to system walki używany przez izraelskich żołnierzy umożliwiający bardzo szybkie unieszkodliwienie przeciwnika. Zaletą tego sportu jest przede wszystkim to, że dzięki treningom można nie tylko wzmocnić ciało, ale również dowiedzieć się, jak należy postępować w sytuacji zagrożenia, wykorzystując niezwykle proste obronne ruchy.

Aikido

To sztuka walki wywodząca się z Japonii, która bardzo dobrze kształtuje postawę oraz koordynację ruchową. Podczas zajęć można ćwiczyć m. in. uniki, rzuty, dźwignie oraz pady, które nie tylko wpływają korzystnie na wygląd ciała, ale również wyciszają emocje.

Kick-boxing

Ta dyscyplina walki łączy w sobie zarówno kopnięcia, jak i ciosy bokserskie, które wzmacniają mięśnie całego ciała oraz kształtują sylwetkę. Kick-boxing rozwijał się równolegle w Japonii oraz Ameryce, jednak obecnie uprawiany jest praktycznie na całym świecie.

Taekwondo

Ta koreańska sztuka walki to niezwykle intensywny trening, podczas którego bardzo mocno będą pracować nogi. Dlaczego warto uprawiać taekwondo? Przede wszystkim z tego względu, ponieważ ten sport walki poprawia koordynację ruchową, gibkość, a także wytrzymałość mięśni.

Który sport walki wybrać najlepiej?

Wszystko zależy przede wszystkim od efektu, jaki chce się osiągnąć, a także ogólnego stanu organizmu (warto skonsultować się w tym celu z lekarzem). Na początku swojej przygody ze sportami walki warto zdecydować się na zajęcia fitness z elementami sztuk walki a dopiero z czasem wybrać jedną z zaprezentowanych powyżej propozycji. Nie warto na początku rzucać się na głęboką wodę, ponieważ można w ten sposób zbyt szybko się zniechęcić a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi.