Jakie są rodzaje plastrów opatrunkowych?

sklep salva (24).jpg

Kiedy krojąc cebulę, przez nieuwagę skaleczymy się w palec, nie musimy jeszcze wzywać pogotowia i jechać na szycie. Czasem, szczególnie w przypadku powierzchownych ran, wystarczy zastosować plastry opatrunkowe, które mają dobre właściwości zabezpieczające. Nie wszystkie jednak wyglądają podobnie. Czym się różnią? Sprawdźmy.

Niezbędne w każdym polskim domu

Produkty medyczne, o których mowa we wstępie tego tekstu, są dzisiaj łatwo dostępne. Można je zakupić w każdej aptece, dlatego rzadko się zdarza, aby w razie potrzeby nagle ich zabrakło. Dzięki nim da się szybko ochronić ranę, otarcie, zadrapanie czy zacięcie przed wniknięciem do krwi bakterii czy wszelkich zanieczyszczeń.

Plastry opatrunkowe wynaleziono po to, aby usprawniały cały proces gojenia się rany. Jednak należy pamiętać, że tylko ich odpowiednie przyklejenie do powierzchni skóry przyniesie oczekiwane efekty. Skoro już wiadomo, po co są stosowane takie produkty, to warto jeszcze poznać ich dostępne typy.

Plaster opatrunkowy na różne urazy

W aptekach można zakupić przylepce, ale takie produkty nie mają w sobie opatrunku. Właśnie dlatego lepiej zaopatrzyć się w plastry, których zadaniem będzie wspomaganie gojenia ran. Są one skuteczne, wygodne, stabilne i co istotne – mimo swej szczelności, nie blokują możliwości oddychania rany.

Najczęściej w domowej apteczce znajdują się zwykłe plastry opatrunkowe z naturalnej tkaniny o odpowiednich rozmiarach. Sprzedawane w formie rolek czy już pociętych produktów, służą głównie do opatrywania mniej poważnych urazów. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast plastry wodoodporne. Jak sama nazwa wskazuje, nie odkleją się one, gdy zraniony palec czy dłoń będą miały bezpośredni kontakt z wodą.

Jednak czasem potrzebny jest mocniejszy opatrunek. Wykonany np. z tkaniny syntetycznej czy innych specjalnych materiałów. Jeżeli ktoś się oparzy, to konieczne okaże się zastosowanie opatrunku okluzyjnego. Z kolei w wypadku odleżyn oraz odmrożeń jedynym rozwiązaniem będzie użycie, złożonego z dwóch warstw, plastra hydrokoloidowego (dzięki odpowiedniej zawiesinie nawilży skórę i ma właściwości izolacyjne).

Podsumowanie

Oczywiście plastrów opatrunkowych jest więcej. Mamy przecież takie, które pomagają w leczeniu owrzodzeń i odcisków. Co ciekawe, są również plastry silikonowe do stosowania w przypadku powstałych blizn pooperacyjnych, a nawet profesjonalne taśmy zastępujące szwy do zamykania ran!

Trudno wszystkie rodzaje plastrów opatrunkowych opisać szczegółowo w krótkim tekście, ale najważniejsze, aby zapamiętać, że dzięki takim środkom – tradycyjnym i bardziej specjalistycznym mamy stuprocentową pewność, że zabezpieczymy niemal każde skaleczenie czy inny uraz.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Plastry opatrunkowe.