Jak czyścić podłogę w szpitalu?

Jak czyścić podłogę w szpitalu?

Dezynfekcja podłogi w szpitalu jest niezwykle ważna ze względu na możliwość występowania drobnoustrojów chorobotwórczych. Podstawą jest oczywiście dokładne sprzątnięcie powierzchni podłóg. Ale nie chodzi tutaj tylko o usunięcie standardowych zanieczyszczeń, które wynikają z codziennego użytkowania.

Utrzymanie czystości w szpitalu

Chodzi przede wszystkim o to, żeby pozbyć się rozwijających się patogenów gronkowca złocistego oraz bakterii beztlenowych. Czasami niezbędne jest zastosowanie skutecznych metod czyszczących, żeby właściwie umyć podłogę w szpitalu. Nie można się ograniczać do czynności, które polegają na usunięciu widocznych zatłuszczeń, zabrudzeń oraz śladów piasku. Istotne jest także usunięcie substancji chemicznie lub biologicznie czynnych. Chodzi tu przede wszystkim o materiały radioaktywne, chemikalia oraz krew.

Zabiegi czyszczące

Warto podkreślić, że zabiegi czyszczące muszą także obejmować swoim zakresem sterylizację, czyli eliminację patogenów. Bardzo ciężko byłoby to osiągnąć jedynie przy wykorzystaniu tradycyjnych środków czyszczących oraz metod. Siedliskiem bakterii są przecież same mopy, dlatego nawet bardzo silne środki chemiczne mogą się nie sprawdzić. Trzeba też pamiętać o rosnącej lekooporności, która powoduje, że trzeba szukać nowych sposobów na pozbycie się patogenów. Dużym uznaniem cieszą się automatyczne systemy czyszczące oraz urządzenia parowe, które umożliwiają precyzyjne czyszczenie trudno dostępnych powierzchni.

Higiena w szpitalu

Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Warto zaznaczyć, że do konkretnej lokalizacji dostosowuje się harmonogram prac związanych z utrzymaniem higieny w szpitalach. Istotna jest nie tylko rotacja pacjentów i intensywność ruchu, ale także rodzaj powierzchni. Codzienne odkażanie podłóg stanowi podstawę planu zapobiegania rozprzestrzenianiu się patogenów. Trzeba dezynfekować również miejsca często wykorzystywane, czyli poręcze oraz umywalki. Niektóre elementy trzeba czyścić nawet kilkukrotnie jednego dnia. Teraz powinieneś już wiedzieć, jak wygląda Dezynfekcja podłogi w szpitalu.