Echo serca płodu – co to takiego?

Echo serca płodu – co to takiego?

Echo serca płodu należy do grupy tak zwanych badań prenatalnych – mających na celu zbadanie płodu znajdującego się jeszcze w brzuchu matki. Jakie są wskazania do wykonania tego badania? Czy warto wykonać echokardiografię płodu i jakie schorzenia można w ten sposób wykryć?

Czym jest echo serca płodu?

Echo serca płodu to dodatkowe badanie, które można wykonać na życzenie pacjentki lub z polecenia lekarza prowadzącego ciążę. Pozwala ono na dokładną ocenę stanu serca i układu krążenia u płodu.

Echokardiografia przebiega tak samo jak standardowe badanie USG. Również jest wykonywana aparatem ultrasonograficznym, jednak przez lekarza specjalizującego się w echokardiografii.

Wskazania do echokardiografii

Jednym z głównych wskazań do wykonania echa serca płodu są nieprawidłowe wyniki podstawowych badań. Echokardiografia jest zlecana również wtedy, gdy wady serca występują u członków najbliższej rodziny dziecka.

Wśród wskazań są także między innymi przebycie przez ciężarną takich chorób, jak różyczka czy covid-19, występowanie cukrzycy ciężarnych, a także niektóre choroby autoimmunologiczne czy przyjmowanie określonych leków. Pełną listę czynników zwiększających ryzyko wystąpienia wad układu krążenia można znaleźć na stronie https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia.

Dlaczego warto wykonać echo serca płodu

Wykonanie echa serca płodu pozwala na wczesne wykrycie wielu wad i nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu układu krążenia. Są to przede wszystkim wady anatomiczne oraz zaburzenia rytmu serca, takie jak wady zastawek czy przełożenie dużych naczyń.

Dzięki wczesnemu wykryciu schorzeń, pacjentka może urodzić w specjalistycznym ośrodku, w którym dziecko otrzyma fachową pomoc natychmiast po porodzie. Część wad można leczyć również jeszcze na etapie prenatalnym, dając dziecku lepsze rokowania po narodzinach.