Skoki tandemowe – jaki sprzęt jest potrzebny?

Skoki tandemowe w Polsce zdobywają coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jaki sprzęt jest niezbędny podczas oddawania skoku na spadochronie.

Niezbędne wyposażenie każdego skoczka

Według aktualnych przepisów każdy skoczek musi posiadać ostry nóż, który może przydać się podczas niespodziewanej sytuacji. Jeżeli dojdzie do zaczepienia linek albo do nieprawidłowego otwarcia spadochronu, to wówczas porządny nóż może uratować nam życie.

Przy niektórych skokach tandemowych potrzebny jest również kask, automat albo wysokościomierz. Nie można zapominać również o spadochronie zapasowym i automacie AAD. Mowa tutaj oczywiście o specjalnym urządzeniu, które samoczynnie uruchomi spadochron zapasowy, gdy nie zostanie uruchomiony spadochron główny.

Jeżeli chodzi o wysokościomierze, to zakładany jest on bezpośrednio na nadgarstek. Jak sama nazwa wskazuje opisywany przyrząd wskazuje wysokość, dzięki precyzyjnemu pomiarowi ciśnienia powietrza. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają wysokościomierze akustyczne mechaniczne i elektroniczne.

Profesjonalny spadochron

Podczas skoku najważniejszym elementem jest oczywiście spadochron. Przy skokach tandemowych korzysta się głównie ze spadochronów szkolnych i wyczynowych. Najważniejszą częścią z którego zbudowany jest każdy spadochron to oczywiście pilocik. Mowa tutaj o urządzeniu, które wyciąga czaszę. Bardzo ważną rolę odgrywają również linki i uprząż z pokrowcem.

Każdy skoczek, który oddaje skok koniecznie musi posiadać komplet spadochronów (spadochron główny i zapasowy). Godne polecenia są przede wszystkim nowoczesne spadochrony, w których czasza zbudowana jest w kształcie skrzydła o obrysie prostokątna albo elipsy.

Dokumenty skoczka

Każdy skoczek powinien posiadać książkę skoczka spadochronowego. Jest to dokument, który znacząco ułatwia ewidencjonowanie liczby wykonanych skoków. Osoby, które chcą oddać tylko jeden skok tandemowy nie muszą oczywiście wyrabiać dokumentu.

Skoczek powinien posiadać także niezbędne licencje, świadectwa kwalifikacji oraz dokumenty dotyczące samych spadochronów. Jeżeli interesują nas wyłącznie jednorazowe skoki tandemowe, to wystarczy podpisać prostą umowę przed oddaniem skoku.